En İyi Düğün Fotoğrafçısı Uzman Önerileri


Yazar: Düğün ÇatısıAnkaraSöğütözü • 26 Eylül 2021

Düğün fotoğrafçınızla iletişiminiz güçlü olmalıdır

Düğün günün en önemli detayı tüm bunlar bittikten sonra geriye yanlızca bakıp o günü hatırlayacağınız düğün fotoğraflarınızdır. Bu nedenle düğün çekiminiz son derece önemli bir hal almaktadır. Bunun için işinde son derece profesyonel ve sizi anlayan birini en az hisleri sizin kadar kuvvetli olan birisinin yanınızda bulunması çok önemlidir.

Dış Mekan Çekimleri

Düğün öncesinde nasıl bir mekanda fotoğraf çektirmek istediğinizi düğün fotoğrafçınızla paylaşmanız çok önemlidir. Mekanın önceden belirlenmesi, alternatif gidiş ve dönüş yolları oluşturulması, mekanın önceden araştırılıp ücretli olup olmadığının kontrol edilmesi vb. karşılaşılabilecek tüm sorunların düğün fotoğrafçınız tarafından önceden ortadan kaldırılması çok önemlidir. İstanbul’da artık bir çok dış mekan düğün fotoğraf çekimlerinin artması ile ücretli olmaya başladı. Bunun en büyük nedeni ise özellikle düğün sezonlarındaki yoğunluk ile bölgenin kalabalık olması, yeşilliklerin ezilmesi vb. etkenler dolayısı ile mekanlar özel koruma altına alınmaya başladı. Düğün günü mekana gittiğinizde fotoğraf çekimlerine kapatılmış olma olasılığı yada ücretli olma olasılığıyla karşılaşıp stres yaşamama adına mekanın önceden belirlenmesi son derece önemlidir.

Dış mekan çekiminin hafta içi yapılması

Eğer bu mümkünse dış mekan çekiminin sizin yoğun olacağınız hafta sonu değilde hafta içi bir gün çekilmesidir. Bu aynı zamanda size çekim için çok daha fazla zaman kazandıracak ve düğün günü birde fotoğraf çekimi stresi yaşatmayacaktır. Ben genellikle hafta içi çekimlerini daha çok seviyorum ve bundan daha çok keyif alıyorum. Çünkü gelin ve damadımız son derece rahat oluyor, mekan kalabalık olmuyor, çekim süremiz çok daha uzun oluyor, çekmek istediğimiz kareleri bir kaç pozda alıyoruz, photoshop müdahalesi daha az oluyor. Bu nedenle sizde hafta içi bir gün fotoğraf çekimlerinizi düşünebilir ve düğün gününüzü daha stressiz geçirebilirsiniz.

Düğün fotoğrafçınızla çok iyi bir iletişim kurunuz

Hayatınızın en önemli gününde fotoğraflarınızın da muhteşem çıkmasını istiyorsanız düğün fotoğrafçınızla iletişiminizi güçlü tutmanız oldukça önemlidir. Her gelin ve damadın fotoğrafları kendine özgü olduğu gibi her düğün fotoğrafçısının da kendine özgü bir tarzı vardır. Siz nasıl fotoğraflar istediğinizi fotoğrafçınıza çok iyi bir şekilde anlatmalısınız. İstediğiniz tüm fotoğraf çekimleri yada pozları fotoğraflarınızda görmelisiniz. Doğal pozlar ise fotoğraflarınızda ki en güzel kareler olacaktır.

Doğal gelin damat pozları

O gün sizin gününüz.. Mutluluğunuz, gülüşleriniz, birbirinize bakışınız, ufak buseler tüm bunlar son derece doğal ve size özgü pozlardır. Ben doğum fotoğrafçılığından geldiğim için bu doğallığa son dece önem vermekteyim.. En çok keyif aldığım çekimlerde doğal olanlarıdır. O yüzden çok fazla müdahale etmemeye sizi yönlendirmemeye çalışıyorum. Bir kaç klasik dediğimiz poz dışında diğer pozlarda yaşadığınız büyük aşkın kutsallığını bozmadan fotoğraflarınıza yansıtmaya çalışıyorum.. fotoğraflarda, fotoğrafçının işine olan tutkusu, o anın duygusunu fotoğraflarına yansıttığını mutlaka görürsünüz. Fotoğrafçı flaşh kullanmadan gelin ve damadın gözüne gözüne flaşh patlatmadan anın duygusunu fotoğraflarına yansıtabilmelidir.

Düğün fotoğraflarında dikkat edilmesi gerekenler

Dış mekan çekimlerinde ışığın doğru kullanılması çok önemlidir. Özellikle güneşli havalarda gelin ve damadın yüzüne çarpan güneş karelerde hiç hoş olmayan görüntüler oluşturmaktadır. Bunun için en uygun çekim saatleri öğleden sonra 16.00 – 18.00 arasında olan çekimlerdir. Eğer bunun için vakit yoksa çekimler öğlen sıcağında ışık direkt olarak dik bir şekilde gelin ve damadın başına gelirken yapılacaksa yansıtıcılar kullanılmalıdır. Eğer çekimler iç mekanda yapılacaksa önceden gidip mekanın görülmesi ve ışık kontrollerinin yapılması da önemlidir.

Düğün hikayesi nasıl olmalıdır ?

Eğer hikaye fotoğrafçılığı düşünüyorsanız. Duyguyu çok daha fazla arttırmış olacaksınız. Gelin ve damadın düğün hazırlıkları, gelinin makyajı, gelin ve damadın ilk karşılaşmaları, gelinin evden çıkışı ve düğün salonuna gelişi tüm bunlar pozlanır ve günü doya doya karelemiş olursunuz.

Düğün fotoğraflarında güzel çıkmak için nasıl makyaj yapılmalıdır ?

Burada size önerim makyajınızda doğal renklerin kullanılmasıdır. İyi bir göz makyajında gözler ön planda olmalıdır biz burada makyajı değil sizin gözlerinizi çekmeliyiz. Makyajda çok fazla renkten kaçınılmalıdır. Gözlerin belirgin olması özellikle siyah beyaz fotoğraflarda çok hoş karelerin ortaya çıkmasını sağlar.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka fotografciya başvurunuz.

Makale Etiketleri

Konuyla İlgili Soru Sor

Dikkat: Lütfen interneti tarayıp tele dolandırıcılık/spam yapan kişilerden sakınmak adına kişisel bilgilerinizin güvenliği için telefon numaranız, eposta adresiniz ve benzeri bilgilerinizi soru/cevap alanında yazarak paylaşmayınız.


Sorular

Doktora bu sayfada henüz soru sorulmamış. İlk soran siz olmak isterseniz yukarıdaki formu kullanabilirsiniz.