Düğün Fotoğrafçısını Nasıl Seçmemiz Gerekir ?

 

Nişan ve düğün fotoğrafçısını seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir ?

İç kuşkusuz hayatınızın en önemli ve en özel gününe hazırlanıyorsunuz. Muhteşem bir gün geçireceksiniz.. Davaetlileri hazırladınız, organizasyonu yaptınız ve tüm detayları tek tek inceleyerek hazırladınız peki ya düğün fotoğrafçısınız. İşte seçeceğiniz fotoğrafçı en az sizin kadar hassas, sizin kadar duygulu ve sizin kadar heyecan dolu olmalı ve o günün tüm duygusunu fotoğraflara yansıtabilmelidir. Seçeceğiniz fotoğrafçı aynı zamanda sizin heyecanınızı alacak, size çekimlerde ve gün içerisinde yardımcı olacak, saçınız yada duvağı bozulduğunda size yardımcı olacak biri..

Bir bayan fotoğrafçı yanı başınızda olsun istemez misiniz ?

Genelde düğün fotoğrafçıları ya evinizin yanında bulunan bir stüdyo fotoğrafçısını yada googleden aradığınızda en başlarda çıkan fotoğrafçılar tercih edilmektedir. Önce fotoğraflarına bakarsın aralarında hoşuna gidenlerde olur. Sonra fiyatlarını sorarsın uçuk fiyatlar söyleyenler ve çok yoğun olduğunu söyleyenler yada ben gelemiyeceğim ama ekip arkadaşlarım var onlar size yardımcı olacak diyip başkalarına sizi havale edenler. Bugün sizin için bu kadar basit mi ? Kesinlikle hayır. Bugün sizin en özel gününüz ve siz o gün dünyanın en kıymetli insanları olmalısınız. Sizinle özel olarak ilgilenilmeli, ihtiyaçlarınız giderilmeli ve fiyat en sonda konuşulmalıdır.

Eğer benim fikrim sorulacak olursa işinde profesyonel bir bayan düğün fotoğrafçısı bu iş için kesinlikle biçilmiş kaftandır. Neden ? diyeceksiniz. Çünkü hem duygu anlamında hem ayrıntılar anlamında hemde olaya bakış açısı ile bir bayanın gözlemlediği fotoğraflar karelerinin yanı sıra geline olan yakınlık gelin ve damadın daha rahat olmasını sağlaması ve profesyonel bakış açısı ile onları yönlendirmesi, gelin ve damadın çok daha rahat bir gün geçirmelerini sağlayacaktır.

Nasıl bir fotoğrafçı ile çalışmalıyım ?

Çalışmak istediğiniz fotoğrafçısı ile mutlaka birebir temas kurmalı ve çekmiş olduğu fotoğrafları incelemelisiniz. Türkeyede yabancı sitelerden alıp kendi sitedinde kendi imzasını atıp fotoğrafları ben çektim diyen bir çok sahte fotoğrafçılar oluyor. Kesinlikle bunlara dikkat etmelisiniz.

Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı gelin ve damat anı yaşarken bir gölge gibi hareket eden fotoğrafçısıdır. Gelin ve damat siz orda çekim yaparken sizi unutmalı ve anı yaşamaya odaklanmalıdırlar. Bu tarz çekilen fotoğraflar çok daha özel olmaktadır. Doğum fotoğraflarında da aynı tat vardır. Ben aynı zamanda bir doğum fotoğrafçısı olarak anı nasıl ölümsüzleştireceğimi çok iyi biliyorum. Doğru zamanda doğru yerde olmak ve doğru anda deklanşöre basmak bir fotoğrafçısının en önemli görevidir.

Çalışmayı düşündüğünüz fotoğrafçı ile telefonda da olsa bir ön görüşme yapmalısınız. Elektriğinizin uyup uymadığını kontrol etmelisiniz. Size yakınlığı nasıl olacak ve ne tarzda bir öneri size sunacağı çok önemlidir. Bu nedenle bu ayrıntılar düğün fotoğrafçınızı seçerken oldukça önem kazanmaktadır.

Fotoğrafçınızın kullandığı ekipman nedir ? Nasıl olmalıdır ?

Bir kere fotoğrafçınız çağı yakalamış olmalıdır. Bir fotoğrafçı hangi fotoğraf makinesi ile çekim yaparsa yapsın ortaya çok güzel kareler çıkartabilir fakat burada önemli olan çekilen fotoğrafın kalitesidir. Teknolojinin bizlere sunmuş olduğu faydalardan biriside yeni nesil dijital fotoğraf makinelerinin mükemmel ebadlarda son derece kaliteli fotoğraflar bizlere sunmasıdır. Bu fotoğrafları evinizin duvarına istediğiniz boyutlarda bastırabilir ve kesinlikle kalitesinde bir bozulma olmaksınız sergileyebilirsiniz.

Yukarıda ekipmanın neden önemli olduğu konusunda az çok bir fikir sahibi olmuşsunuzdur. Seçim yapacağınız fotoğrafçıya mutlaka hangi fotoğraf makinesini kullandığını sorun not alarak bunun araştırmasını yapın.. Piyasada en yüksek kalitede olan fotoğraf makineleri Canon MARK III ,Canon MARK II ,Nikon D700 veya Nikon D800 bu makinelerin altına düşülmemesi çok önemlidir. Fotoğrafçı ile konuşurken şunu duyabilirsiniz ” hangi fotoğraf makinesi ile çekildiği önemli değil önemli olan fotoğrafçının nasıl çektiğidir ” altını çizerek vurguluyorum. Kesinlikle fotoğraf makinesinin önemi vardır.

Fotoğraf çekerken video da çekiliyor mu ?

Evet ben genelde fotoğraf çekerken ufak ufak videolarda çekiyorum. Bu videoları dijital ortamda geçirerek bunları bir video klip havasına sokuyorum. Müzikli bir video klibinizde oluyor.

Fotoğrafçı ile anlaşmak çok önemli

Fotoğrafçınız ile anlaşmanız ve karşılıklı bir elektiriğinizin olması çok önemlidir. Bunu telefon görüşmesinde ses tonundan anlıyabilirsiniz. Eğer fooğrafçı eşi ile birlikte çalışıyorsa o zaman tadından yenmeyecek ve son derece keyif alacağınız bir gün sizleri bekliyor demektir. ( Bende genellikle düğün fotoğraf çekimlerimde eşimle birlikte olurum )

Albüm seçenekleri

Eğer fotoğrafçınız size tüm fotoğrafları vermiyorsa kesinlikle albümün önemi yok. Fotoğrafçı size tüm fotoğrafları işlenmiş, işlenmemiş, sosyal medya boyutlarında ayarlanmış bir şekilde vermelidir. Burası tamam ise daha sonrası sizin isteklerinize kalmış büyük boy bir albüm, iki adet aile albümü, cep albümleri, akrabalara vermek üzere baskılanmış tek kare fotoğraflar ve evinizin duvarında sergilenmek üzere baskı olan büyük bir tablo..

Benzer Konular

Yorum Gönder

ARŞİV