Düğün Fotoğrafçılığı Nedir ?

 

Düğün fotoğrafçılığı diğer tüm alan fotoğrafçılıklarından çok daha zor bir daldır. Tüm hava şartlarına rağmen, ışık koşullarına rağmen yada içerisinde bulunduğunuz ruh haline reğmen iyi bir çekim yapmalı ve insanların o günden keyif duymalarını sağlamalısınızdır. Karşınızda olan çiftlerin bu en özel ve en mutlu gününde onların yanında oluyorsunuz, bir daha asla geriye dönülemeyecek anlarını fotoğraflıyorsunuz.. Bu aynı zamanda yüksek sorumlulukta isteyen bir iştir. Durumu bu ciddiyet çerçevesinde ele aldığımızda düğün fotoğrafçısı anı çok iyi değerlendirmeli, çok hızlı düşünüp yaratıcılığını ortaya koymalı ve çok iyi bir ekipmana sahip olmalıdır.

Profesyonel düğün fotoğrafçılığı nedir ?

Düğün fotoğrafçılığında profesyonellik seviyesine ulaşabilmek uzun ve zahmetli bir süreçtir. Burada deneyim ve ekipman bilgisi çok değer kazanmaktadır. Profesyonel düğün fotoğrafçısı ” O günün gelin ve damat için çok özel olduğunu, geriye dönülemeyecek anların yaşandığını, onlar için uzun süreler boyunca beklenilen günün o gün olduğunu, kesinlikle tekrarı olmayacağını ” bilen kişidir.

Düğün sonrasında geriye tek kalan şey hayaller ve düğün fotoğraflarının ölümsüzleştirdiği karelerdir. İşte tam olarak bu nedenden dolayı düğün fotoğrafları bu konuda profesyonel olan kişiler tarafından seçilmelidir.

Düğün fotoğrafçısının büyük sorumluluğu nedir ?

Düğün fotoğrafçısı, gelin ve damadın hayatları boyunca hatırlamak istedikleri en mutlu günde 2 saat belkide 6 – 7 saat onlarla beraber olacaktır. Bu en kıymetli anlar düğün fotoğrafçısı tarafından en güzel şekilde karelenmelidir. Bu bilince sahip olmak ve o günün en büyük sorumlularından biri olduğunu bilmek profesyonel düğün fotoğrafçısının görevidir.

Düğün fotoğrafçısı nasıl seçilmeli ve düğün fotoğrafçısının özellikleri nasıl olmalıdır ?

- Fotoğrafçınız sizi anlamalı, size her konuda yardımcı olmalı ve sizin ne istediğinizi çok iyi bilmelidir.

- Fotoğrafçınızın yanında kendinizi rahat hissetmelisiniz. ( Bu nedenle bayan düğün fotoğrafçıları daha rahat bir gün geçirmenizi sağlayacaktır )

- Düğün fotoğrafçısı sizinle aynı duyguları paylaşmalı ve bu duygularla fotoğrafları karelemelidir.

- Düğün fotoğrafçısı o gün nasıl göründüğünüzü değil hangi duygular içerisinde olduğunuzu da kareleyebilmelidir.

- Yıllar sonra düğün fotoğraflarınıza baktığınızda o duyguyu yeniden sizde taşatmalıdır.

- Profesyonel düğün fotoğrafçısı sürekli olarak yeni trendleri takip etmeli ve o trendlere ayak uydurabilecek ekipmana sahip olmalıdır.

- Düğün fotoğrafçısı çok iyi bir photoshop bilgisine sahip olmalıdır.

- Kendi ekipmanını çok iyi tanımalı, hangi bölgelerde hangi objektifleri kullanması gerektiği konusuna hakim olmalıdır.

- Dış çekimlerde çevresel etkenleri, görselleri, ayrıntıları iyi görmeli ve ışığı çok iyi kullanabilmelidir.

- Düğün çekimlerinin gerçekleştirileceği mekanları bilmeli, yer, hava şartları vb. durumları her zaman göz önünde bulundurabilmelidir.

- Düğün fotoğrafçısı mümkün olduğunca doğal kareler yakalayabilmeli, çiftleri çok kısa sürelerde tanıyabilme beceresine sahip olmalı ve onları doğru yönlendirmelidir.

- Düğün fotoğrafçısı güçlü bir görsel hafızaya sahip olmalı ve yaratıcılığını an itibari ile sürekli göstermelidir.

- Çiftlerin gerginliğini üzerlerinden alabilecek konuşmaya, ses tonuna ve espiri kabiliyetine sahip olmalıdır.

- Profesyonle bir ekipman ve yedek ekipmana sahip olmalıdır.

Düğün fotoğrafçısı ekipman olarak herzaman tedbirli olmalıdır !

Düğün fotoğrafçısı çekimlere en az iki makine ile katılmalıdır. Biri an itibari ile sorun çıkardığında çekim yarıda kalmamalıdır. Düğün çekimlerinde makinenin şarjının bitmesi, makinanın düşmesi, makinanın bozulması vb. durumlar ne yazıkki görülebilmektedir. Bu nedenle fotoğrafçı her duruma karşı hazırlıklı olmalıdır.

Düğün fotoğrafçısının her zaman yardımcı bir asistana ihtiyacı vardır

Profesyonel bir düğün çekimine pazara gider gibi fotoğraf makinenizi boynunuza asıp gidemezsiniz. Yanınızda farklı anlarda kullanabileceğiniz objektifleriniz, yedek makineniz, yedek flash malzemeleriniz, reflektör vb. araç gereçleriniz olacaktır. Siz çekim yaparken bu ekipmanlarla ilgilenebilecek ve onları hazır şekilde konumlandırabilecek bir yardımcıya mutlaka ihtiyacınız vardır.

Profesyonel düğün fotoğrafları için iyi bir gözlemci olmak gerekir

Profesyonle düğün fotoğrafçısı, diğer diğer düğün fotoğrafçılarının karelediği fotoğrafları gözlemler daha iyi fotoğraflar çıkartmak için araştırmalar yapar. Daha önce keşfetmiş olduğu mekanlarda deneme çekimleri gerçekleştirir. Objelere çok önem verir ve farklı konseptler üzerinde çalışmalar yapar. Burada çiftin beklentileri ve özellikleri de çok önemlidir. Düğün fotoğrafçısı çekim günü için hazırlıklar yapar ve dersine tam olarak çalışmış bir şekilde çiftin karşısına çıkar.

Düğün fotoğrafçısı mutlaka mekan bilmelidir

İyi bir düğün fotoğrafçısı olmak için mutlaka araştırma yapmalısınız. Yeni mekanlar, yeni görseller ve yeni tekniklere açık olmalısınız. Her zaman araştırmalı ve bol bol fotoğraf çekmelisinizdir.

Çekim yapmadan önce çekim yapılacak mekanı önceden gezmeniz çok önemlidir. Çünkü bilmediğiniz bir mekanda gelin ve damadı bir yandan diğer tarafa sürekli olarak gezdirir durursunuz. Bu durum kesinlikle zaman kaybıdır.

Düğün günü hikayesi nedir ?

Düğün günü hikayesi; gelin ve damatla birlikte tüm gün boyunca gelinin makyajı, giyinmesi, damadın hazırlık aşamaları ve düğün salonuna kadar olan evreyi kapsamaktadır.

Dış çekim; Yanlızca 2 yada 3 saatlik bir süre içerisinde sizin yada çiftin istedikleri bir mekanda çekim yapılmasıdır.

Düğün sonrası konsept çalışmaları; Düğün sonrasında ertesi gün yada çiftin balayından döndüğü gün sıradışı ( deniz kenarında, sahilde, yeşilliklerde vb. ) kirlenme sorunu olmadan yapılan çekimlerdir.

Benzer Konular

Yorum Gönder

ARŞİV